Nawozy rolnicze
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
POTAFOSKA MAGNEZOWANA granulowana jest wieloskładnikowym nawozem mineralnym, zawierającym składniki pokarmowe w formie łatwo przyswajalnej przez rośliny. Nawóz nadaje się na wszystkie gleby, niezależnie od ich składu mechanicznego. Nawóz zawiera siarkę niezbędną do budowy białek. Zalecany jest do nawożenia gleb ubogich w przyswajalny magnez i na użytki zielone. Nadaje się do nawożenia wszystkich upraw polowych, szczególnie zbóż ozimych i rzepaku.
Zasady stosowania
POTAFOSKA MAGNEZOWANA to typowy nawóz przedsiewny, wskazane jest zmieszanie go z glebą do głębokości 15 cm. W przypadku stosowania go na użytkach zielonych, nawóz należy wysiać wczesną wiosną według dawki fosforu przeznaczonej na cały okres wegetacyjny z uwzględnieniem zawartości fosforu w glebie.
Po zastosowaniu POTAFOSKI MAGNEZOWANEJ granulowanej zalecane jest pogłówne dokarmianie
roślin azotem.
Skład
PK (CaMgS) 13-13 (13-4-22)
Właściwości
Tarnogran
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
TARNOGRAN zawiera magnez łatwo przyswajalny w formie siarczanowej, który przyczynia się do lepszego wykorzystania pozostałych składników pokarmowych, a wysoka zawartość CaO poprawia bilans wapnia w glebie.
TARNOGRAN jest nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym do nawożenia roślin okopowych, rzepaku, kukurydzy, zbóż oraz użytków zielonych, szczególnie na glebach z niedoborem magnezu i potasu. Może być również stosowany w uprawie warzyw i w sadownictwie. Granulowana forma i skład chemiczny nawozu umożliwiają roślinom korzystanie przez cały okres wzrostu ze składników pokarmowych stopniowo uwalniających się z nawozu.
Zasady stosowania
TARNOGRAN jest nawozem, który należy stosować jak najwcześniej przed wysiewem i dokładnie wymieszać z glebą podczas wykonywania przedsiewnych zabiegów agrotechnicznych. Może być stosowany na wszystkich rodzajach gleb, zwłaszcza na glebach o odczynie obniżonym. Przy ustaleniu dawki nawozu należy
uwzględnić przedplon, zasobność gleby w fosfor i potas oraz zapotrzebowanie roślin na te składniki w różnych fazach rozwoju.
Stosując nawóz pod rzepak ozimy należy wziąć pod uwagę, iż tworzy on od początku bardzo rozwinięty system korzeniowy i do tego potrzebuje dobrego zaopatrzenia w fosfor w pierwszej fazie rozwoju roślin i podczas tworzenia nasion, a w potas w okresie wzrostu wydłużeniowego.
W przypadku buraków cukrowych najwyższe zapotrzebowanie na fosfor przypada w całym okresie wegetacji, a na potas w czerwcu i lipcu.
W przypadku kukurydzy i zbóż ozimych najwyższe potrzeby fosforu występują w fazie krzewienia i nalewania ziarna, a potasu w okresie strzelania w źdźbło i po kwitnieniu.
Specyficzna technologia otrzymywania nawozu TARNOGRAN zabezpiecza potrzeby pokarmowe tych roślin w różnych fazach rozwoju.
Skład
PK (CaMgS) 12-23-(6-4-10)
Właściwości
Tarnogran K
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
Azot – startowa dawka zapewnia prawidłowy początkowy wzrost roślin.
Fosfor – występuje w formach o zróżnicowanej szybkości działania.
Potas – podstawowy składnik plonotwórczy w nawożeniu kukurydzy, występując w granuli z siarczanem magnezu jest dostępny w całym okresie wegetacji.
Magnez – szczególnie ważny w przypadku kukurydzy, występuje w szybko przyswajalnej formie siarczanowej.
Siarka – łatwo dostępna siarka w postaci siarczanowej zwiększa plonotwórcze działanie azotu, poprawia jakość pasz (zielonka, kiszonka, ziarno), jest gwarantem dobrego zaopatrzenia w mikroskładniki pokarmowe.
Cynk – wpływa na wzrost i zdrowotność roślin, kontroluje gospodarkę fosforem i azotem.
Bor – poprawia kwitnienie i zawiązywanie nasion.
Tarnogran K jest nawozem specjalistycznym, zawierającym optymalny zestaw makroelementów i mikroskładników
pokarmowych. Przeznaczony jest przede wszystkim do nawożenia kukurydzy oraz zbóż ozimych,
buraków, roślin strączkowych i drzew owocowych.
Zasady stosowania
Nawóz można stosować na glebach o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Zalecane jest zmieszanie go z glebą na głębokości 10-15 cm.
Skład
NPK (CaMgS) 3-10-21-(6-3-18) z B, Zn
Właściwości
Tarnogran R z Borem
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
Azot – startowa dawka zapewnia prawidłowy początkowy wzrost rośliny.
Fosfor – w nawozie występuje jednocześnie w formie szybko jak i wolno działającej.
Potas – w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie soli potasowej, związany w granuli z siarczanem magnezu uwalnia się z niej powoli tym samym zapewnia dobre odżywianie roślin w kolejnych fazach rozwoju.
Wapń – stanowi ważny składnik pokarmowy roślin uprawnych, głównie oleistych i strączkowych.
Magnez – obecny w nawozie w formie siarczanowej jest łatwo dostępnym źródłem składnika dla każdej rośliny uprawnej.
Siarka – występująca w dużej ilości siarka ma również postać siarczanową i jest dostępna dla roślin w całym okresie wegetacji.
Bor – bierze udział w procesach kwitnienia i zawiązywania roślin.
TARNOGRAN R z Borem jest wieloskładnikowym nawozem mineralnym, przeznaczonym do nawożenia rzepaku, gorczycy białej, kapusty i roślin strączkowych, a także roślin okopowych z uzupełnieniem potrzebnej
dawki azotu. Skład chemiczny i formy składników w nawozie zapewniają dobre odżywianie roślin w całym okresie wegetacyjnym. Zalecany jest w szerokim zakresie upraw rolniczych, wymagających poza fosforem i potasem także siarki, wapnia i magnezu.
Zasady stosowania
Skład
NPK (CaMgS) 3-9-19-(5-3-21) z B
Właściwości
Tarnogran 21
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
Azot – dawka startowa zapewnia prawidłowy początkowy wzrost rośliny.
Fosfor – w nawozie występuje w formach o zróżnicowanej szybkości działania.
Potas – podstawowy składnik plonotwórczy w nawożeniu kukurydzy, występując w granuli z siarczanem magnezu, jest dostępny w całym okresie wegetacji.
Magnez – jest szczególnie ważny w przypadku kukurydzy, część magnezu występuje w szybko przyswajalnej formie siarczanowej (2%).
Siarka – łatwo dostępna siarka w postaci siarczanowej zwiększa plonotwórcze działanie azotu, poprawia jakość pasz (zielonka, kiszonka, ziarno), jest gwarantem dobrego zaopatrzenia w mikroskładniki pokarmowe.
TARNOGRAN 21 jest nawozem uniwersalnym, zawierającym optymalny zestaw składników pokarmowych. Przeznaczony jest przede wszystkim do nawożenia kukurydzy oraz zbóż ozimych, buraków, roślin strączkowych i drzew owocowych.
Zasady stosowania
Nawóz można stosować na gleby o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Zalecane jest zmieszanie go z glebą na głębokość 10-15 cm.
Skład
NPK (CaMgS) 3-10-21-(6-3-18)
Właściwości
Tarnogran 25
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
Tarnogran 25 jest uniwersalnym granulowanym wieloskładnikowym nawozem nieorganicznym, przeznaczonym do nawożenia: buraków, kukurydzy, rzepaku, zbóż, ziemniaków, użytków zielonych oraz wszystkich innych roślin o wysokim zapotrzebowaniu względem potasu.
Zasady stosowania
TARNOGRAN 25 należy stosować przedsiewnie, zarówno wiosną jak i jesienią. Po wysiewie należy wymieszać go z glebą do głębokości 10-15 cm. Można również wysiewać go w rzędy, w trakcie wysadzania roślin, w odległości 10 cm od rośliny. W przypadku wysiewu rzędowego lub po wcześniejszym zastosowaniu obornika, dawkę nawozu należy zmniejszyć o 30%.
Skład
NPK (CaMgS) 5-10-25-(4-3-16)
Właściwości
Tarnogran pod zboża
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
TARNOGRAN pod zboża zawiera składniki pokarmowe w formach rozpuszczalnych w wodzie, łatwo przyswajalnych przez rośliny. Podstawowe zalety nawozu to odpowiedni stosunek fosforu do potasu oraz zawartość mikroskładników pokarmowych: miedzi, manganu i cynku.
Azot – startowa dawka zapewnia prawidłowy początkowy wzrost roślin.
Fosfor – stymuluje odpowiedni rozwój systemu korzeniowego roślin.
Potas – reguluje gospodarkę wodną roślin.
Rolą zalecanych w nawożeniu zbóż mikroelementów jest:
- Miedź – korzystnie wpływa na przemiany azotu w roślinie, jest katalizatorem przy fotosyntezie.
- Mangan – reguluje i stymuluje wzrost, bierze udział w procesie fotosyntezy, tworzeniu chlorofilu oraz syntezie białek.
- Cynk – zwiększa efektywność nawożenia azotem.
Nawóz zawiera również drugorzędne makroskładniki pokarmowe: wapń, magnez i siarkę, które korzystnie wpływają na wielkość i jakość plonu.
Nawóz Tarnogran pod zboża jest wieloskładnikowym nawozem nieorganicznym, przeznaczonym do nawożenia zbóż ozimych, jarych oraz roślin o wysokim zapotrzebowaniu na fosfor i potas.
Zasady stosowania
Tarnogran pod zboża należy stosować przedsiewnie. Zalecane jest mieszanie go z glebą do głębokości 10-15cm.
Skład
NPK (CaMgS) 4-15-20-(5-2-13) z Cu, Mn, Zn
Właściwości
WapMag z mikroelementami
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
Do nawożenia sadów i plantacji roślin jagodowych zaleca się stosowanie nawozu w dawkach:
Wap Mag z mikroelementami przeznaczony jest do stosowania na gleby mineralne i organiczne o odczynie bardzo kwaśnym, kwaśnym i lekko kwaśnym we wszystkich uprawach rolniczych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych. Ze względu na znaczną zawartość magnezu powinien być on stosowany przede wszystkim na gleby o niskiej i bardzo niskiej zasobności w magnez.
Nawóz ten zawiera wapń, magnez i siarkę a także ważne składniki pokarmowe oraz mikroelementy B, Cu, Zn, Mo, dlatego też zalecany jest również do stosowania w uprawach warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych, szczególnie na glebach kwaśnych i lekko kwaśnych. W sadownictwie nawóz ten jest szczególnie polecany
do stosowania w uprawie odmian jabłoni wrażliwych na niedobór wapnia i gorzką plamistość podskórną owoców.
Zasady stosowania
Pod rośliny ozime na gruntach ornych nawóz powinien być stosowany pod orkę siewną. W przypadku roślin jarego siewu, czy sadzenia pod orkę zimową ewentualnie także pod orkę wiosenną. W innych przypadkach zaleca się zmieszanie nawozu z glebą na głębokość do 15 cm.
Na użytkach zielonych nawóz należy stosować zgodnie z zasadami nawożenia tych użytków na wiosnę przed lub na początku ruszenia wegetacji i po pokosach lub wypasach. Nawóz należy rozsiewać równomiernie na całej powierzchni pola w sposób wykluczający nawożenie pól i upraw do tego nieprzeznaczonych. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
Skład
CaMg 28-16 z B, Cu, Mo, Zn
Właściwości
stosowanie nawozu w dawkach:
WapMag
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
W zależności od uprawianej rośliny i zasobności gleby w magnez przyswajalny nawóz stosuje się w dawkach od 20 do 60 kg MgO/ha, co w przeliczeniu na masę nawozu odpowiada 130-480 kg nawozu na hektar.
Nawóz może być stosowany samodzielnie lub jako składnik mieszanki z innymi nawozami granulowanymi przygotowanej pod konkretne potrzeby nawożonej rośliny.
Wapń – zapewnia dobre ukorzenienie się roślin, korzystne warunki do pobierania innych składników pokarmowych, większą zdrowotność roślin uprawnych. Węglanowa forma wapnia dodatkowo lokalnie odkwasza glebę.
Magnez – zapewnia dużą zawartość białka w ziarnie i paszach, efektywne pobieranie i przetworzenie azotu w plon, dużą zawartość cukru w korzeniach (przy jednoczesnym spadku związków niepożądanych – melasotworów), dużą zawartość
tłuszczu w nasionach roślin strączkowych i oleistych, wyższą zdrowotność uprawianych roślin oraz polepsza wartość wypiekową ziarna pszenic
konsumpcyjnych.
Nawóz Wap Mag przeznaczony jest do stosowania na gleby mineralne i organiczne o odczynie bardzo kwaśnym, kwaśnym i lekko kwaśnym we wszystkich uprawach rolniczych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych. Ze względu na znaczną zawartość magnezu powinien być on stosowany przede wszystkim na gleby o niskiej i bardzo niskiej zasobności w magnez.
Zasady stosowania
Pod rośliny ozime na gruntach ornych nawóz powinien być stosowany pod orkę siewną. W przypadku roślin jarego siewu czy sadzenia pod orkę zimową ewentualnie także pod orkę wiosenną.
W innych przypadkach zaleca się zmieszanie nawozu z glebą na głębokość do 15 cm. Na użytkach zielonych nawóz należy stosować zgodnie z zasadami nawożenia tych użytków na wiosnę przed lub na początku ruszenia wegetacji i po pokosach lub wypasach. Nawóz należy rozsiewać równomiernie na całej powierzchni pola w sposób wykluczający nawożenie pól i upraw do tego nieprzeznaczonych. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane
Skład
CaMg 28-16
Właściwości
Siarczan Magnezu z mikroelementami
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
SIARCZAN MAGNEZU MgS 23-33 z B, Zn przeznaczony jest do nawożenia wszystkich roślin uprawnych. Ze względu na zawartość dobrze przyswajalnych form magnezu i siarki może być stosowany również do nawożenia pogłównego.
Zasady stosowania
Nawóz należy wymieszać z glebą podczas upraw wiosennych lub jesiennych, można go stosować również powierzchniowo, najlepiej przed przewidywanymi opadami deszczu.
Skład
MgS 23-33 z B, Zn
Właściwości
Siarczan Magnezu
Zalecane dawki nawozu (kg/ha)
SIARCZAN MAGNEZU MgS 21-36 przeznaczony jest do regularnego nawożenia wszystkich roślin uprawnych.
Ze względu na zawartość dobrze przyswajalnych form magnezu i siarki może być stosowany również
do pogłównego nawożenia w przypadku stwierdzonych niedoborów magnezu i siarki.
Siarka:
- Zwiększa plonowanie (poprawia efektywność wykorzystania azotu).
- Poprawia jakość plonów: wzrost zawartości tłuszczów w nasionach roślin oleistych, białka w nasionach
lub ziarnie, skrobi w ziemniakach i sacharozy w korzeniach buraka cukrowego.
Magnez:
- Podstawowy składnik chlorofilu – jest niezbędny w procesie fotosyntezy.
- Aktywuje działanie wielu enzymów.
- Reguluje gospodarkę energetyczną roślin.
Zasady stosowania
SIARCZAN MAGNEZU MgS 21-36 przeznaczony jest do regularnego nawożenia wszystkich roślin uprawnych.
Ze względu na zawartość dobrze przyswajalnych form magnezu i siarki może być stosowany również
do pogłównego nawożenia w przypadku stwierdzonych niedoborów magnezu i siarki.
Skład
MgS 21-36
Właściwości